Życie ludzi na całym świecie sparaliżowane zostało pandemią koronawirusa. Ma to przełożenie na wszystkie dziedziny działalności, funkcjonowania człowieka. Odpowiedzialność zbiorowa i indywidualna ma dziś brzemienne znaczenie dla zahamowania rozprzestrzeniania się COVIT-19. Także życie religijne wygląda inaczej. Nie zewnętrzne praktyki ale duchowe pragnienie ich oraz wewnętrzna relacja każdego wierzącego z Bogiem jest najważniejsza. Serce człowieka jeszcze bardziej w tych dniach, tygodniach, a może i miesiącach staje się miejscem spotkania z Bogiem. Wielki Post jawi się jako czas pustyni, Wielki Tydzień jako czas ogołocenia. A wszystko po to, aby później doświadczyć radosnej ulgi od mroku śmierci, który świat spowija. Trzeba modlić się o oddalenie paraliżującego wszystko wirusa, ale jednocześnie – w duchu piątego przykazania Dekalogu – zadbać, by nie być pośrednikiem śmierci własnej lub innych osób, a zwłaszcza najsłabszych. W związku z rozporządzeniem Rządu RP oraz wytycznymi Metropolity Przemyskiego i zaleceniami KEP trzymamy się poniższych punktów, będących ogłoszeniami. Będą one na bieżąco modyfikowane, o ile zajdzie taka konieczność i możliwość w związku z nowymi okolicznościami:

 1. Osoby, które wróciły z zagranicy niech przebywają w całkowitej izolacji przez dwa tygodnie. Absolutnie nie mogą one pojawić się w świątyni czy kancelarii parafialnej. Podobnie osoby, które przebywają w ich bliskim kontakcie!
 2. To samo osoby chore, mające objawy przeziębienia niech obserwują swój stan zdrowia mierząc temperaturę ciała i będąc w kontakcie telefonicznym ze służbami medycznymi
  i sanepidem.
 3. W Mszach świętych nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób, nie licząc kapłanów. Zachęcamy, aby do 11. kwietnia (włącznie) do kościoła na Eucharystię przychodziły tylko osoby związane z zamówioną Intencją mszalną.
 4. Msze święte w dni powszednie sprawowane są codziennie o godz. 17.00 (od 30. marca o 18.00), a w niedziele o godz. 7.30, 9.30(NŁ) i 11.30.
 5. Odwołane są Nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Zachęcamy do uczestnictwa
  w nich on-line za pośrednictwem tv, radia i internetu.
 6. Nie będzie dekanalnych spowiedzi z udziałem wielu księży w konfesjonałach, gdyż grozi to zakażeniem przez styczność z konfesjonałem oraz naruszałoby to zarządzenie władz RP.
  Z przykazań kościelnych wynika obowiązek wyspowiadania się przynajmniej raz w roku oraz przyjęcia Komunii św. w okresie wielkanocnym. Aby przyjąć Chrystusa eucharystycznego w czasie Wielkanocy, czyli od Środy Popielcowej (26.02.2020) do Uroczystości Trójcy Świętej (07.06.2020) należałoby skorzystać ze spowiedzi świętej. Zapewne część osób już to uczyniła. Być może Dobry Bóg to sprawi, gdy ludzie zachowają się odpowiedzialnie, że w maju lub czerwcu będziemy mogli gromadzić się wspólnie w świątyniach. Na razie jest to niemożliwe. Nie można jednak pozostawić parafian bez takiej możliwości i codziennie w dni powszednie od 26. Marca 2020 r. godzinę przed Mszą św. będę posługiwał w  zakrystii po prawej stronie prezbiterium.
  Zasady, które należy zachować:
  – tak, jak przy aptekach zachowujemy bezpieczną od siebie(przynajmniej 2m) odległość na dziedzińcu kościoła,
  – do świątyni wchodzimy tylko po wyjściu kogoś, kto skorzystał ze sakramentów,
  – w zakrystii nie dotykamy drzwi, ani żadnych innych przedmiotów, klękamy lub siadamy na krześle w odległości 2m od konfesjonału, spowiadamy się półgłosem, a po spowiedzi przyjmujemy na miejscu Komunię świętą,
  Od dnia 25. marca br. aż do dowołania nie spowiadamy w konfesjonałach nawy głównej.
 7. Triduum Sacrum (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota) sprawowane będzie bez udziału wiernych (zachęcamy do skorzystania z transmisji on-line w tv, radio, internecie). Więcej w Zarządzeniu Metropolity Przemyskiego z dnia 25.03.2020r.
 8. Spowiedzi i Komunii św. chorych w ich domach nie będzie przed Świętami. Posługę sakramentalną wobec osób chorych i w podesz­łym wieku ograniczamy tylko do wypadków niebezpieczeństwa śmierci. Więcej w Zarządzeniu Metropolity Przemyskiego z dnia 25.03.2020r.
 9. Pogrzeby. Msza św. może być odprawiona nad ciałem w kościele w obecności maksymalnie
  najbliższych osób, a później procesja na cmentarz z zachowaniem Rozporządzenia Rządu RP z dnia 24.03.2020r.
 10. I Komunia św. dzieci klas trzecich SP zostaje przesunięta na czas bezpieczny, gdy dzieci wrócą do szkoły. Terminy zostaną uzgodnione z rodzicami. Prosimy rodziców, aby przygotowywali dzieci do tego wydarzenia. Treści do przyswojenia przez dzieci zostaną przekazane za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
 11. Kancelaria parafialna jest dostępna po Mszy św. w dni powszednie, ale sprawy do załatwienia ograniczamy jedynie do niezwłocznych.